גידול גורים

שלוש בעיות נפוצות בגידול גורים

המרכז הכלבני עמוס שיבולי מתמחה בכל הקשור לאילוף וחינוך גורים.
לפניכם מדריך על שלושת הבעיות הנפוצות בעת גידול גור.

למידע נוסף חייגו

בעיה מספר אחת – צרכים בבית

חשוב לדעת, כי אין לנזוף בגור על עשיית צרכים בבית, אלא אם כן הוא נתפס “על חם”.

בעיות נפוצות בגידול גורים הדרך הטובה והרגועה ביותר לחנך את הגור לשמירה על לחנך גור שעושה צרכים בביתהיגיינה היא להגביל את מרחב המחייה שלו לאזור מצומצם, כך שהוא יחוש שלא בנוח לעשות בו את צרכיו.

במהלך היום יש להוציא אותו מ’תחום המחייה ישר החוצה, לאפשר לו לעשות את צרכיו ולשבח אותו על כך. זמן קצר לאחר מכן יש להחזיר אותו הביתה.

במהלך השבועות הראשונים יש להוציא את הגור לפחות 8 פעמים ביום. הגור צריך לעשות את צרכיו תוך 10-15 דק’ לאחר האוכל ולהשתין אחרי משחק ושינה.

בחורף, ניתן לשחרר את הגור בבית (לאחר עשיית הצרכים בחוץ) בטרם החזרתו ל’תחום המחייה’. במשך הזמן יש להאריך את פרקי הזמן בהם הגור משוחרר בבית לאחר היציאות.

חשוב לזכור, כי זהו תהליך (בדומה לגמילת תינוק מחיתולים), לכן יתכן ותתרחשנה תקלות ויש להיעזר בסבלנות.

בעיה מספר שתיים – חבלות בבית

התנהגות חבלנית בבית של הגור בעיית התנהגות חבלנית של הגורכגון פגיעה ברהיטים, נעלים, עציצים וכיו”ב היא התנהגות אינסטינקטיבית, שבעבר הכינה את הגור לחייו כזאב בוגר בטבע.

על כן, הגור צד את הנעלים, משסע את הספה וחופר מאורה בעציצים.

רק במקרים נדירים ביותר מעידה התנהגות זו על חרדת נטישה ואזי היא מלווה בתסמינים פיזיים כגון ריור מוגבר, רעידות בכל הגוף לקראת יציאתו של הבעלים מהבית ואף גירוד הפתחים עד זוב דם.

ניתן היה להתייחס בסלחנות וסובלנות להתנהגות חבלנית מעין זו בשלב הגורות של כלבנו אולם במקרים רבים מאוד התנהגות זו מתקבעת כדרך להפגת השעמום, הוצאת תסכולים ולעיתים אף מתפתחת לאובססיה.

דרכי טיפול מקובלות:

אין לחשוף את הגור בתחום הבית ללא פיקוח. ניתן לקשור את הגור באחת מפינות הבית או להגביל את חופש התנועה שלו בכל דרך אחרת אולם חשוב להקפיד על שני תנאים:

א. כאשר חוזרים הביתה יש לאפשר לגור להסתובב בבית חופשי, תחת פיקוח ובכל פעם שהוא מנסה ללעוס או לחבל בדבר מה יש לנזוף בו מיד. כאשר הוא מפסיק יש לשבח אותו ואף להציע לו עיסוק חלופי.

ב. בזמן שהגור נמצא לבד יש לספק את צרכיו – מקום נוח לשכב בו, מים, עצמות עור ללעיסה או משחקים נוספים.

ניתן להשאיר גורים בעלי יצר חבלנות נמוך יחסית משוחררים בבית אך יש להקפיד לספק להם צעצועים רבים ומעניינים. במקביל רצוי להרחיק מסביבתם גירויים מיותרים ו/או לרסס תרסיס מיוחד כנגד חבלות על הרהיטים ופריטים נוספים בבית בהם התעניין הגור (ניתן להשיג תרסיסים אלו בכל חנות לחיות מחמד).

בעיה מספר שלוש – גור נושך ומשחק חזק מידי

גור נושך ומשחק חזק מידי תפקיד משחקי הנשיכה, מעבר לשעשוע, הוא לבדוק את כוחולחנך גורים שנושכים חזק של הגור מול העומד מולו וע”י כך למקמו בסולם ההיררכיה המשפחתי.

כאשר הגור נושך את אמו או אחיו נשיכה חזקה הוא יינשך מייד בחדות, ללא הסברים וכך יובהר לו, שחצה את הגבול.

כמובן, עבורנו שיטה זו אינה רלוונטית. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי התייחסות סלחנית וסבלנית תתפרש בעיניו כחולשה של הבעלים והתנהגותו רק תתעצם.

במקרים רבים, יש סיכוי שבבגרותו הגור ישתלט על הבית ויראה עצמו כמנהיג המשפחה.
על כן, רצוי לנזוף בו ובמקרים מסוימים אף לתקן בחזקה ומיד להתעלם ממנו.

בשום פנים ואופן אין להיכנס עמו לוויכוח מילולי או פיזי.

לאחר שהגור יירגע יש לקרוא לו ולשבח אותו ובכך להמחיש לו שע”י התנהגות רגועה הוא זוכה לתשומת לב, מגע ומשחק.