אילוף כלבים לצרכים

חינוך כלב לצרכים הוא אחד התהליכים הראשונים שכל בעלים של כלב החי בבית נדרש להתמודד עימו. חלק גדול מהשאלות בנוגע לחינוך כלבים הוא בעניין זה.

ישנן שיטות רבות, חלקן יעילות יותר וחלקן יעילות פחות, ננסה לעשות מעט סדר – מה עובד ומה לא עובד?

למידע נוסף חייגו

שיטות מומלצות לאילוף כלב לצרכים

ככלל השיטות היעילות יותר לאילוף כלבים לצרכים מושתתות על ההבנה שלכלב אינסטינקט מולד לשמור על ניקיון הטריטוריה של עצמו. ברוב השיטות היעילות קיים שימוש באינסטינקט זה.
חשוב לדעת שנטייה זו של הכלב מתפתחת עם הגיל וכן גודל הטריטוריה השל הכלב בעיני עצמו גדל ומתפתח אף הוא בחלוף החודשים. כמובן שהדבר משתנה מכלב לכלב.

.

השיטה המועדפת לאילוף לצרכים

בתחילת הדרך רצוי להקפיד על הוצאת הכלב פעמים רבות ככל שניתן מן הבית לפחות אחת לשעה, בדגש על יציאה לאחר ארוחה, שינה ומשחק – פעילויות שלאחריהן לרוב הגור הקטן יעשה צרכים.

עם חלוף הזמן אפשר להגדיל את המרווח בין היציאות ולצמצם את מספרן. אם ניתן רצוי להשאיר את דלת הבית פתוחה ולאפשר לגור יציאה וכניסה חופשית על מנת שיוכל לבחור בעצמו מקום לעשות בו צרכים מחוץ לבית.

חשוב להבין שכאשר נוצרת התניה של עשיית צרכים על מצע מסוים או מקום מסוים כמו דשא או אדמה גדל הסיכוי שבעתיד הכלב ישאף לעשות צרכים בנקודה זו/על מצע דומה ולא על ריצוף/שטיח/פרקט הבית.

אילוף לצרכים בעזרת כלוב טיסה

אילוף לצרכים בעזרת כלוב טיסה. העיקרון בשיטה זו הוא לתחום את הגור למקום קטן המדמה את המאורה, לרוב הגור ישאף לשמור על הניקיון של מקום זה. חשוב להקפיד שהכלוב יתאים בגודלו לגזע של הגור ולא יהיה גדול מידי או קטן מידי.

נוציא את הגור מן הכלוב אחת לשעתיים שלוש, למקום בו נאפשר לו לעשות צרכים,אחרי שעשה נוכל לשחררו בבית למשך זמן מה ואז להחזירו לכלוב בכדי להבטיח שלא יעשה את צרכיו בבית. לאט לאט ניתן להגדיל את פרקי הזמן בין היציאות וכן להגדיל את הזמן שבין חזרתו של הכלב לשירותים לכלוב הטיסה.

זוהי שיטה מומלצת ויעילה מאוד המאפשרת בית נקי מצרכים מיד עם תחילת השימוש בה. רצוי להתחיל את השימוש בכלוב חינוך רק מגיל 3 חודשים ומעלה.

אילוף עם “שיטת העיתונים”

אילוף עם שיטת העיתונים. בכדי להשתמש עם שיטה זאת ישנו צורך לתחום לגור אזור גדול באופן יחסי, לגור מגזע בינוי כגון: רועה גרמני או לברדור מספיק חדר בגודל 2X3 מ”ר, נרצף את כולו בעיתונים ונאפשר לו לבחור באופן עצמאי אינסטינקטיבי את הפינה בה הוא מעדיף לעשות את צרכיו.

לאחר שראינו בבירור שהגור בחר פינה מסוימת נוכל להניח על פינה זו שכבות של עיתונים ואת שאר העיתונים המפוזרים בחדר ניתן לאסוף. את העיתונים המלוכלכים ניתן לזרוק והעיתונים שמתחת שספגו מעט ריח יש להשאיר. הריח יעודד את הגור לחזור ולעשות בפינה זו.

לאט, לאט נזיז את ערימה העיתונים לכיוון הדלת ולבסוף החוצה לחצר, כך שעל מנת לעשות צרכי על ערימת העיתונים האהובה יהיה על הגור להתאפק על שיוציאו אותו החוצה. אנשים רבים מעוניינים שכלבם “יבקש לצאת החוצה” כדי לעשות צרכים.

התנהגות זו עלולה לגרום לבעיות רבות במערכת היחסים עם הגור, שכן הוא לומד שהוא יכול לנהל את בעליו בכל עת שיחפוץ וזהו מסר שגוי בחינוך כלבים.

שיטות שאינן מומלצות לאילוף כלב לצרכים

כל השיטות הקשורות בהענשה כגון: “באתי הביתה ומצאתי שלולית שתן או ערימה צואה לקחתי את הגור דחפתי לו את האף בפנים ונזפתי בו” – אינן עובדות כלל! ורק פוגעות במערכת היחסים שבין הגור לבעליו.

אותו הדבר גם לצד החיובי, לדוגמא: “באתי הביתה מצאתי בית נקי ומסודר והגור שלי הצליח להתאפק במשך מספר שעות.

נתתי לו חופן נקניקיות ואין ספור תשבחות בתקווה שיבין שהוא התנהג בצורה רצויה” – לא עובד! הכלב אינו מסוגל לבצע את הקישור בין דברים שהתרחשו לפני יותר ממספר שניות.

על כן אם נבחר לחזק או להעניש את כלבינו על עשיית צרכים הדבר צריך להתבצע באופן מיידי, בסמוך להתרחשות עצמה.

.

לסיכום, אילוף כלב לצרכים דומה מעט לגמילת תינוקנו מחיתולים, לא ניתן לצפות להצלחות מידיות וככל שנהיה סבלניים יותר ועקביים יש סיכוי להצלחה מהירה יותר.