אילוף כלב תוקפני

אילוף כלבים תוקפניים

ראשית, יש להפריד בין תוקפנות של כלבים לבני אדם, לתוקפנות של כלבים לכלבים או בעלי חיים אחרים. בטקסט זה נתייחס לתוקפנות לבני אדם בלבד.

 

מטרת אילוף כלבים תוקפניים היא לרסן ולהשתלט על ההתנהגות אגרסיבית שמפגינים כלבים מסוימים כלפי בני אדם.

תוקפנות כלפי בני אדם נובעת ממניעים שונים ובהתאם גם דרכי הטיפול והתמודדות עמה, אנסה להבהיר את המניעים ודרכי ההתמודדות במספר מקרים נפוצים.

למידע נוסף חייגו

סיבות לתוקפנות אצל כלבים

לא מעט סיבות גורמות לתוקפנות אצל כלבים – גורים כבוגרים, נפרט בזאת את הסיבות המרכזיות והנפוצות שבהן:

סיבות לתוקפנות אצל כלבים

לא מעט סיבות גורמות לתוקפנות אצל כלבים – גורים כבוגרים, נפרט בזאת את הסיבות המרכזיות והנפוצות שבהן:

כלבים דומיננטיים

כלבים דומיננטיים מטבעם (באופן מולד) המגיעים למשפחה מכילה ומבינה שכל “חטאם” הוא רצונם האמתי והכנה לאהוב את הכלב ובהתאם כל התנהגות של הכלב מתקבלת בהבנה וסלחנות. כאשר אנו מתנהגים בצורה כזאת בחלק גדול מהמקרים הבעיה מתחילה מאחר והכלב מפרש זאת כחולשה ומנצל את ההזדמנות כדי לטפס במעלה המדרג החברתי-משפחתי.

זוהי התנהגות טבעית ואינסטינקטיבית לכלבים דומיננטיים. לפיה בכל פעם שהכלב מפרש את ההתנהגות של מי מבני הבית או המבקרים כקריאת תיגר על מעמדו, תגובתו תהיה תגובה כלבית אינסטינקטיבית של העמדת אותו אדם על מקומו ובפועל זו תהיה התנהגות תוקפנית העלולה להסתיים בנשיכה ובפציעות של ממש. חשוב לציין שהכלב אינו מתנהג בצורה זו מתוך רוע אלא מתוך אינסטינקט.

כלבים חששניים

כלבים חששניים שבאחת הסיטואציות שבה הרגישו לחוצים או מאוימים בעייתם נפתרה לאחר שהם ביצעו התנהגות אגרסיבית או תוקפנית אפילו למחצה ובני הבית נרתעו באופן מיידי.

לדוגמא: כלב שאומץ בגיל בוגר מגיע לבית חדש. מבחינתו זוהי סביבה זרה ומאיימת, בזמן שהבעלים החדש והאוהב רוצה ללטפו ולהרגיעו למקום החדש אליו נכנס הכלב, אך הכלב יכול לפרש זאת כהתנהגות מאיימת ותוקפנית של הבעלים כלפיו ועל כן להגיב בצורה אגרסיבית מתוך הגנה עצמית.

 

סביר להניח שהבעלים ייבהל ויירתע במקרה שכזה, ואז הכלב שחש בהקלה יאמץ דפוס התנהגות שלילי זה.

כלבים רכושניים

רכושנות אצל כלבים היא התנהגות טבעית (מולדת). בדומה למקרים הקודמים, כאשר הכלב יבצע התנהגות טבעית של “שמירה על רכושו”, זה עשוי להיות מזון, צעצוע אהוב או אפילו המרבץ שלו ויתקל ברתיעה של הבעלים, הוא יאמץ התנהגות זו ויחזור אליה כל אימת שמי מבני המשפחה יתקרב אל חפציו.

יש לציין שהתנהגות זו אינה תמיד קשורה לדומיננטיות של הכלב ועשויה להופיע גם בכלבים שאינם בעלי בטחון עצמי גבוה. המכנה המשותף של רוב המקרים הוא תקשורת לקויה, כאשר אנו מבינים ורוצים דבר אחד אך הכלב מפרש זאת באופן שונה.

דרכי התמודדות עם כלבים תוקפניים (מה לעשות ומה לא לעשות)

אילוף כלב תוקפני
המכנה המשותף של רוב המקרים הוא תקשורת לקויה, אנו מבינים ורוצים דבר אחד והכלב מפרש זאת באופן שונה.

לכן הצעד הראשון לפתרון הבעיה יהיה עבודה על שיפור התקשורת בין הבעלים והכלב כך שכל אחד משני הצדדים יבין טוב יותר את הצד השני.

דרכי התמודדות עם תוקפנות על ידי תקשורת נכונה בין כלב לבעליו מושתתים על ההבנה הבסיסית כי הבעלים הוא הדמות החזקה והדומיננטית בבית, שעה שלכלב יש מקום של כבוד ואף אחד אינו מאיים על מקומו, אך מקום זה הוא המקום הנמוך ביותר מבין המבוגרים בבית.

כאשר מדובר על ילדים אנו מצפים מהכלב להתנהג בצורה טבעית כמו שכלב נורמלי מתנהג לגורי כלבים – בסבלנות ואולי אף בצורה מגוננת. באופן מעשי, יש לגשת להתמודדות עם בעיה זו בזהירות רבה שכן ניסיון כושל עלול להסתיים בתוצאות בלתי נעימות וכמובן להחמיר את הבעיה.

לכן אמליץ בחום להתייעץ עם איש מקצוע בעל ניסיון מוכח בתחום ויפה שעה אחת קודם.

בפרט במקרים של התמודדות עם כלבים תוקפניים חשוב מיד לפנות לעזרה מיד עם הופעת ההתנהגות האגרסיבית בין אם מדובר בכלב בוגר ובין אם מדובר בגור צעיר.

במאמר אציין שכאשר מדובר בגידול נכון של הגור עם שימת דגש על הקניית גבולות ברורים מצד אחד ומתן מקום שקט ובטוח בכלב בתוך המסגרת המשפחתית הינו הצעד הראשון והחשוב ביותר בהימנעות מהבעיה.

 

 

שיטות אילוף כלבים תוקפניים

לרוב חלק משמעותי בפתרון הבעיה יהיה להוציא את הכלב מהבית למשך תקופה קצרה, לאפשר לכלב לחוות חוויה מתקנת ע”י אנשי מקצוע, בעוד במקביל ילמדו הבעלים איך לשמר את ההתנהגויות החדשות אותה ירכוש כלבם.

קיימות שיטות רבות לטפל בבעיות אגרסיביות ולא ניתן לומר מראש, ללא אבחון פרטני ומדויק מה תהיה השיטה הנכונה ביותר לטפל בכל כלב.

לרוב הפתרון כרוך בשילוב של מספר דרכים שמהותן – שיפור התקשורת, מתן מקום בטוח ונח לכלב בתוך מערכת היחסים על בני האדם ולימוד מושגים בסיסיים בשפה האנושית.

חשוב לציין שמאחר ואנו בונים מחדש את מערכת היחסים עם הכלב לעולם אין לבנות מערכת יחסים על “מתן שוחד” לכן עבודה עם חיזוקי מזון יכולה בהחלט להיות אחד הצעדים בהם ננקוט אך בפירוש אסור שתהיה כל התורה כולה.

המשך התהליך מתבצע בבית הבעלים כאשר הכלב חוזר, כמו בטיפול התנהגותי בקרב בני אדם, לא מדובר בקסמים, זהו תהליך שעשוי לקחת זמן ומעורבים בו כל בני הבית.

שיתוף פעולה והבנה של הנושאזה בקרב בני הבית הוא מרכיב חיוני בהצלחת התהליך.