כלבי שמירה

אילוף כלבים לשמירה

תפקידו העיקרי של כלב השמירה הוא להרתיע ולהתריע ומשכך רצוי לצמצם עד כמה שניתן מגע אפשרי בינו לבין עוברי אורח או פולשים אפשריים.

 

מומלץ להשאירו משוחרר או קשור מאחורי גדר ושיהיה אדם בקרבת מקום שישמע את נביחותיו.גדולתו של כלב השמירה היא בהרתעה ובחשש של בני אדם מהמפגש האפשרי עמו.

המרכז הכלבני עמוס שיבולי מתמחה באילוף כלבי שמירה לעבודה ברמה הגבוהה ביותר!

למידע נוסף חייגו

כלב שמירה באימון

כלב שמירה תכונות ויצרים

היצר הבולט ביותר שנחפש בכלב שמירה הוא טריטוריאליות. בניגוד ליצרים כמו דיפינסיביות, יצר קרב ופריי דרייב שהן יצרים החשובים לכלבי הגנה ותקיפה, את הטריטוריאליות כמעט ולא ניתן לפתח מעבר לגיל 8-10 חודשים.

על כן, כאשר באים לבחון האם כלב מסוים מתאים לשמש ככלב שמירה המבחן הטוב ביותר יהיה להתקרב בהליכה טבעית לכיוון כלב שנמצא בטריטוריה שלו ולראות האם הוא שומר.

חשוב לדעת שחלק גדול של כלבי השמירה הטובים ביותר לא יתאימו לעבודת הגנה ותקיפה, שכן שמירה טריטוריאלית גם החריפה והמרשימה ביותר נובעת בבסיסה מחשדנות ואפילו מחשש. בהתאמה, חלק גדול מכלבי ההגנה והתקיפה לא יתאימו לשמש ככלבי שמירה.


גזעים מתאימים לשמש ככלבי שמירה

בחירת גזעים מתאימים לשמש ככלבי שמירה בהכללה כל כלב המגיב בצורה אגרסיבית כנגד פולש יכול להתאים, אבל אם נבקש להצביע על גזעי כלבים, נפנה לגזעים שבאופן מסורתי שמשמשו לתפקיד זה:
כלבי המסטיף למיניהם (ביניהם המסטינו), קאנה קורסו, רועה קווקזי, רועה אסייתי ועוד.

כמובןשרועה גרמני, דוברמן, השנאוצרים וטריירים יכולים לבצע עבודת שמירה בצורה משכנעת למדי.

באופן אישי, אני מעדיף את הכלב הכנעני, כלב זה מותאם לתנאי האקלים בארץ, הוא ערני וזריז (בניגוד לכלבי המסטיף) חשדן ואגרסיבי מטבעו.

אילוף כלב לשמירה

תהליך אילוף כלבי שמירהאילוף כלבים לשמירה אינו תהליך מורכב, אך חשוב לבצע את התהליך בגיל הנכון. עד גיל 3 חודשים רצוי שתהיה לכלב חשיפה רגילה לבני אדם, בעלי חיים ולסביבתו. החל מגיל 3 חודשים יש לקשור את הכלב במרחק מאנשים אך לא בבידוד. תהליך אילוף כלב לשמירהאין לאפשר לאף אדם זר להתקרב אל הכלב אך יש להקפיד שהכלב יראה אנשים ממרחק של כ10-15 מטר. קשירה של כלב ליד שביל צדדי יכולה להתאים למטרה זו.

מגיל 4.5-5 חודשים יש להתחיל בהרגזות, יש לבצען ממרחק שלפחות 15 מ’ להתקרב בצורה חשודה ומאיימת, אך לא מפחידה מידי, ולברוח בבהלה על כל תגובה של חשדנות ו/או אגרסיה של הכלב.
עם התקדמות התהליך ניתן להגביר את עוצמת האיום וצמצם את המרחק מהכלב. כמובן, שאת התהליך יבצע אדם זר ולא הבעלים של הכלב. רצוי להשתמש לשם כך לפחות בחמישה אנשים שונים.

כמובן, שאין ערובה להצלחת התהליך, שכן תחילת האילוף בגיל צעיר ולא ניתן לדעת מראש את אופיו המולד של הכלב. אנשים רבים פונים בבקשה למצוא כלב בית שגם יבצע עבודה של כלב שמירה; בעיני הדבר משול לרכב שצריך להיות רכב כביש ורכב שטח כאחד – בהכרח יפגעו שתי היכולות.

כלב שמירה אמיתי הינו בעל חיים מסוכן והוא פחות מתאים לשמש כחיית מחמד. עם זאת, ניתן בהחלט לשלב בין כלב משפחה לכלב שיבצע פעולות שמירה כמו נביחה והתרעה ברמה מסוימת.

חשוב להדגיש שככל שהכלב ירגיש בטוח יותר וטוב בטריטוריה שלו כך תגבר המוטיבציה שלו להגן עליה. יש להקפיד על יחס חם של הבעלים, מזון ומים בשפע, מלונה נוחה וטריטוריה נקיה מטפילים וצואה, אזור מוגן משמש, גשם ורוח.