אילוף כלבים לתקיפה

אילוף כלב לתקיפה הנו תהליך מורכב ומסוכן שצריך להתבצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים שעברו הסמכה והכשרה לכך!

יש הנחות שגויות רבות בהקשר זה והרבה בלבול בקרב ציבור בעלי הכלבים באשר למשמעות של אילוף לתקיפה, מהו כלב תקיפה, איזה כלב מתאים ומה תהליך האילוף הנדרש?

המרכז הכלבני עמוס שיבולי מתמחה באילוף כלבי תקיפה לעבודה!

למידע נוסף חייגו

 

לאלף כלב לתקיפה
לגדל כלב תקיפה
אילוף כלב תקיפה

ננסה לעשות מעט סדר ונתחיל בבסיס, ניתן לעשות הפרדה ברורה בין שני סוגי אילוף כלבים: אילוף כלב תקיפה ולעומתו אילוף כלב להגנה.
כלב תקיפה: הינו כלב המסוגל לתקוף אדם (אובייקט) דומם במרחק שלפחות 20 מ’ מבלי שזה התגרה בו או איים עליו, כאשר הסיבה היחידה לפעולתו היא פקודת הנוהג.

כלב הגנה: הינו כלב המבצע פעולת תקיפה אגרסיבית כאשר ישנם שני גירויים העשויים להפעיל את התנהגותו: האחד, התנהגות אגרסיבית או תוקפנית של האובייקט כלפי הכלב או בעליו.השני, פקודה של הבעלים.

כלבי תקיפה טובים באמת הינם נדירים ויקרים הסיבה לכך נעוצה לא רק בתהליך האילוף המורכב אלא בעיקר במרכיבי אופיו של הכלב, בתכונות וביצרים הטבעיים שלו.

אימון כלב לתקיפהאלו גזעים מתאימים לאילוף ככלבי תקיפה?

לרוב הגזעים שיתאימו לעבודה זו הינם גזעים שהשתמשו בהם באופן מסורתי למטרות אלו:
בראש ובראשונה רועה גרמני, כלבי מלינואה, דוברמן, רוטוויילר

בנוסף יש את השנאוצר ענק, טרייר רוסי והבובייה יכולים להתאים, אך לרוב יתאימו בעיקר ככלבי הגנה ולא ככלבי תקיפה. עם זאת, שגם אם כלבך או כלבתך הם מאחד מגזעים הנ”ל אין זה אומר בהכרח שהוא/היא מתאימים. יש לערוך לכלב מבחן במסגרתו נבדוק את יצריו ואת תכונות האופי שלו.

חשוב לציין, כי השימוש במשפחת האמסטפים, פיטבולים ודומיהם ככלבי תקיפה אינו מומלץ. ראשית, רובם פשוט אינם מתאימים. שנית, גם אם קיים כלב מתאים והצלחנו לאמנו לתקוף הרי מדובר בסכנת נפשות.

יצרים ותכונות אופי של כלבי תקיפה

העבודה שכלבי התקיפה נדרשים לבצע אינה התנהגות טבעית של הכלב, אלא שילוב של מספר התנהגויות טבעיות המבוססות על יצרים ותכונות אופי שונים.

היצרים הנדרשים לעבודה זו הינם: דפנסיביות, טריטוריאליות, רכושנות, יצר קרב ויצר צייד (פריי).
תכונות האופי הנדרשות הן: יוזמה, התמדה ונחישות, אומץ וקשיחות.

תהליך ההכשרה של כלב תקיפה

כלב תקיפה באימוןלאחר שאיתרנו כלב מתאים אנו משתמשים ביצר הפריי / play וביצר הקרב על מנת ללמדו לנשוך עזרים שונים החל מפאפירול, שרוול וכלה בחליפה. בנפרד, אנו משתמשים בשאר היצרים של הכלב, שציינו מעלה, על מנת ללמדו להתנהג בצורה אגרסיבית ותוקפנית כלפי אדם.

רק בשלב מאוחר יותר כאשר התוצאות בשני הערוצים יהיו מספקות ניתן לשלב את התנהגויות יחדיו ולקבל כלב העובד כראוי.

נוכל לדעת האם כלבנו מאומן היטב אם נשלח אותו לעבודה הגנה או תקיפה אל מול אובייקט ללא אביזרי נשיכה (חליפה/שרוול) כאשר הכלב חסום בזמם תקיפה מקצועי. הכלב אמור להסתער ללא חשש לכיוון האובייקט ולהמשיך ולתקוף אותו גם אם הוא במצב דומם. מכאן ללמדנו שלא כל כלב הנושך שרוול או חליפה באמת יוכל להגן על בעליו בשעת הצורך ולא כל כלב שנובח, מגרגר וסומר שיער כאשר הוא מאויים ברגע האמת יוכל לרוץ קדימה ולהתמודד עם אדם למשך זמן ללא בעליו.

חשוב להוסיף שאימון למשמעת הינו הכרחי שכן כלב הגנה/תקיפה שאינו ממושמע ולא סר למרות בעליו משול לכלי נשק טעון ודרוך ללא נצרה.

במרכז הכלבני אנו מציעים אבחון מקצועי לבדיקת יכולתו של הכלב, אימון כלבי הגנה ובמקרים מיוחדים בלבד אילוף כלבים לתקיפה.