אילוף כלב לרמת משמעת בסיסית

לרוב כאשר מדברים על משמעת בסיסית לכלב הכוונה היא מספר פקודות בסיס שימושיות לחיי היום יום שלנו עם כלבנו. 

משמעת בסיסית נבדלת ממשמעת מתקדמת בעיקר במספר הפקודות הכלולות בה. על פי רוב הפקודות הן: ‘שב’, ‘ארצה’, ‘רגלי’, ‘אלי’, ‘לא לזוז’.

למידע נוסף חייגו

רמות שונות לאילוף למשמעת בסיסית

הפקודות המרכיבות את המשמעת הבסיסית, כפי שתואר לעיל, הן פקודות שרוב הכלבי הבית מבצעים ברמה זו או אחרת. פעמים רבות בעליו של הכלב מתפלא מדוע נדרש אילוף מקצועי כאשר הכלב מבצע בלאו וכי את הפקודות.
התשובה היא – שפקודות המשמעת הן התניות, הכלב אינו מבין את משמעות המילים אלא למד התניה מסוימת המופעלת כתגובה לפקודה.

אילוף כלבים בשיטת ההתניות

אילוף כלבים לפקודות בסיסיות

התניה זו יכולה להילמד בצורות שונות לדוגמא: שימוש במזון כמנחה ומחזק על ידי הצבת חתיכת מזון ריחני מעל אפו של הכלב, מתן הפקודה ‘שב’ והתנהגות אינסטינקטיבית של ישיבה מתוך תסכול שלאחריה באופן מיידי יינתן המזון תיצור התניה של ישיבה כאשר יש מזון מעל ראשו של הכלב.

כמובן שאם נחזור על כך פעמים רבות ההתניה יכולה להחזיק מעמד זמן מסוים גם ללא השימוש במזון.

אבל כלב זה כאשר יידרש לשבת פעמים רבות ללא המצאות מזון או שיידרש לשבת אל מול גירוי חזק יותר ממזון כגון כלבה מיוחמת או חתול הנס על נפשו קרוב לוודאי שההתניה לפקודה לא תחזיק מעמד.

זו גם המגבלה של צורות אילוף שדוגלות בחיזוקים חיוביים בלבד.

אילוף כלבים בשיטת חיזוקים

על מנת ליצור התניות אמינות וחזקות יש צורך בעבודה מקצועית ושיטית המשלבת סוגים שונים של חיזוקים שונים כולל שימוש מבוקר בחיזוקים שליליים, סולמות חיזוקים משתנים.

משתנה נוסף המשפיע על רמת המשמעת הבסיסית הוא מספר התרגילים שהכלב לומד בכל פקודה, למה הכוונה, מאחר מדובר בהתניות נשאלות מספר שאלות –
בהנחה ולימדנו את כלבנו לשבת,  עד מתי הוא נדרש לשבת?
האם מאחר ולימדנו את כלבנו לשבת כאשר הוא לידנו האם הוא ישב גם כשהוא רחוק מאיתנו?
האם הוא יודע להתיישב גם ממצב של שכיבה?
גם תוך כדי תנועה?

כמסבירים לאדם את המושג שב הוא מבין על מה מדובר, מבחינת הכלב כל אחד מהתרגילים הללו הוא התניה והתנהגות חדשה. מכאן, שישנן רמות רבות לאילוף משמעת בסיסית ולכן גם הבדלים ניכרים בעלויות.

 

משמעת בסיסית אצלנו

במרכז הכלבני עמוס שיבולי אנו מוסיפים למשמעת הבסיסית, בה כאמור, הכלב לומד מספר מושגים בסיסיים בשפה האנושית (להלן: “פקודות”), נדבך נוסף של תקשורת ומשתמשים במושגים רבים מתוך שפתם של הכלבים.

כולנו יודעים לזהות:

  • מתי הכלב מפחד – הראש שפוף, חלק אחורי של הגב מכופף כלפי מטה, מבטו מתחמק.
  • מתי הכלב שמח – זנבו מכשכש ונדמה כי כל גופו מכשכש.
  • מתי הכלב מאיים – סומר שיער, מגדיל את נפח גופו, מישיר מבט וכןהלאה.

אילוף כלבים בעזרת מחזקים חיוביים ושלילייםבתקשורת בין האדם לכלב ניתן להשתמש בנוסף לתניות אלא גם בסימנים כגון אלו על מנת לשפר את התקשרות עם הכלבנו.

ניתן להשתמש בשפת הגוף ובאנרגיה שאנו מקרינים גם כמחזקים חיוביים ושליליים כאחד לדוגמא: כאשר אנו קוראים לכלבנו והוא פונה לכיווננו ומתחיל לנוע לכיווננו, נכרע ברך, טון קולנו יעלה וכל כולנו נאמר שמחה והתרגשות מחכמתו הרבה של כלבנו.

הכלב חש מה שאנו מקרינים וכן נוטה באופן אינסטינקטיבי להתקרב למי שירד כפי מטה, יחיש את צעדיו ויבוא בשמחה, אז נוכל לחזקו על ידי התרגשות משותפת ומילות שיבוח.

להשקפתנו קורס אילוף כלב לרמת משמעת בסיסית, כאשר נעשה בצורה נכונה, ייתן בסיס טוב לתקשורת בין הכלב לבעלים ויצור בסיס איתן למערכת יחסים מפרה ואמינה. מאחר וכך ברוב המקרים שמדובר בבעיות התנהגות חלק גדול מהפתרון יהיה אילוף רציני ואיכותי ברמה גבוהה המשפר את התקשורת ובונה מערכת יחסים נכונה בין הכלב ובעליו.