כלבי שירות וכלבי ליווי לאנשים עם מוגבלויות

יתרונות כלבי שירות וליווי

החיים לצד כלב שירות

 

 

שילוב של כלב בחיינו עשוי לתרום לכל אחד לבריאותו הגופנית, הנפשית והחברתית. עבור אדם בעל מוגבלות גידול כלב נותן תפקיד ואחריות, “משהו לקום בשבילו בבוקר”, לצד יתרונות רבים נוספים בהם:

 • הפחתת תסכול ומצבי דחק- העזרה של כלב בפעולות  יומיומיות פשוטות כגון: נשיאת חפצים ופתיחת דלתות, מסייעת בהורדת התסכול.
 •  ניידות פיזית, הכלב מסייע בהתניידות קלה יותר, וגם “מאלץ” את האדם להיות פעיל יותר בחייו.
 •  תקשורת, הימצאות כלב מסיטה את תשומת הלב מהשונות, מאפשרת שבירת מחיצות, תקשורת קלה יותר, כלב תמיד מהווה נושא שיחה ומאפשר התערות רבה יותר  בחיי הקהילה.
 •  חברה, נוכחות כלב מפחיתה את תחושת הבדידות ומגדילה את המעגלים החברתיים (וטרינר, ספר,חנות חיות, מאלף, בעלי כלבים אחרים וכדומה).
 •  חסכון כספי, נוכחות כלב יכולה לצמצם שעות מטפל ובכך לחסוך עלויות.
 •  הגדלת הביטחון,  כלב יכול לשמש גם ככלב הגנה/שמירה ולתרום לביטחון האישי.

חיים במחיצת כלב שירות

כלב שירות הוא גם חוויה

מאפשרים את החוויה שבגידול כלב; פעולה שהיא נחלתם של כה רבים.

אנשים רבים המוגבלים בתנועתם ואף מרותקים לכיסא גלגלים מעוניינים לגדל כלב בביתם אך חוששים.

 

החשש המרכזי, הוא מאיבוד שליטה על הכלב אליו נלוות הדאגה מהנטל שהטיפול בו עשוי להטיל על חיי היום יום והמחשבה כי נדרשת עזרה נוספת על מנת לגדל כלב ומכאן שגידולו עשוי לפגוע בעצמאות, בפרטיות ובביטחון העצמי של בעליו.
במרכז הכלבני עמוס שיבולי רואים את הנושא מנקודת מבט שונה לחלוטין, במרכז הכלבני הוקם גוף ייעודי לנושא – “בשבילך ובשבילו” העוסק בהכשרת כלבים לאנשים עם מוגבלויות.

 

אנשי מקצוע המובילים בשיתוף פעולה עם עמוס שיבולי שותפים לתפיסה כי לכל אדם באשר הוא יש חוזקות וחולשות.

 

בעבודה עם כלבים לחולשות באופיו של אדם, כגון:

 • נטייה לעצבנות.
 • חוסר סובלנות.
 • העדר עקביות.
 • העדר יכולת להביע רגשות – בעיקר רגשות חיוביים כחום, בטחון, שלווה ושמחה.

השפעה מכרעת על היכולת להגיע להישגים ולתקשר עם חברו הטוב של האדם, הרבה יותר ממגבלות פיזיות, להן ניתן למצוא פתרונות טכניים.

 

מתוך גישה זו ולאור ההבנה של התרומה החשובה הפיזית, הנפשית והחברתית שבנוכחות כלב בחיי כל אדם לא שכן אדם בעל מגבלה, פותחו שיטות אימון ייחודיות.

 

שיטות אלו, המשלבות תחומים רבים של אימון ואילוף כלבים לצד הכשרה מתאימה עבור בעליו העתידיים מאפשרות להגיע להישגים כמעט עם כל כלב (גם עם הכלב המשפחתי).

 

בנוסף לכך, מייתרות את הצורך ברכישת כלב “מיוחד” שעבר מבחני התאמה ל’כלב שירות’.

 

יתר על כן, משך זמן הכשרת הכלבים מתקצר ובכך מאפשר רכישת כלב במחיר שווה לכול נפש.

נדבך חשוב בתהליך הוא הכשרת הבעלים, המתבצעת באופן מקצועי ביותר. במהלך ההכשרה לומדים הבעלים את בסיסי אילוף כלבים,

 

שימוש נכון בכלים העומדים לרשותם (יכולות אישיות) תוך חיזוק החוזקות והתמודדות עם החולשות,טכניקה של נהיגת הכלב והטיפול בו במקומות שונים ומגוונים.

יש להבחין בין שני סוגים של הכשרה:

 • כלב ליווי
 • כלב שירות

הראשון מותאם לחיים בבית עם אדם בעל מוגבלות פיזית ויהיה חבר נאמן, מסור ונח.

 

השני, יהיה בן לוויה בדומה לכלב הליווי ובנוסף ילמד לבצע פעולות שונות, שיסייעו לבעליו בתפקוד היום יומי, כדוגמת: הבאה, נשיאה, גרירה, לחיצה, משיכה, פתיחה, התראה ועוד.

 

כמו כן, ניתן ללמד את הכלב לבצע גם עבודת הגנה. יכולת זו מוסיפה לתחושת בטחון האישי של הבעלים.

 

השילוב בין החזון של “בשבילך ובשבילו”והיכולות המקצועיות מאפשרות לכל אדם המעוניין להנות מהיתרונות הרבים שכלב מביא לחיינו.

שיחה עם אורי שגב, אדריכל (52) ואב לשנים, יושב בכיסא גלגלים:

ההחלטה להכניס כלב הביתה היתה מלווה בחששות רבים והעיקרי שבניהם היה שלא אוכל לשלוט בכלב ומחוסר האונים הכרוך בכך וחמור יותר כיצד נתמודד עם הבעיה לאחר שבני הבית יקשרו לבן המשפחה החדש והסורר. לאחר חיפושים רבים בבתי גידול, כלביות ומפגשים על מאלפים שונים הגעתי למרכז הכלבני עמוס שיבולי, מהר מאוד הרגשתי שיש מי שמקשיב לי. לאחר שיחה בה גוללתי את סיפורי ורצונותי ולאחר שראיתי מספר כלבים פוטנציאלים בחרתי גור רועה גרמני (גזע המועדף עלי) יפיפה ועמוס באופי. השארתי צ’ק וחזרתי הביתה בכדי להתכונן להגעתו של התכשיט. לאחר לילה של מחשבות וחששות כיצד אוכל לטפל בגור האנרגטי והתובעני, חרף מחאותיה הנמרצות של ביתי התקשרתי לעמוס, בתחושת חוסר נעימות גדולה בכדי להסביר לו שלא אוכל לקחת את הגור.

להפתעתי עמוס הבין מיד, הרגיע והציע את עזרתו במציאת כלב אחר, בוגר ומתאים יותר. לאחר מספר שבועות חזרתי לראות מספר כלבים נוספים ומיד התאהבתי – קוראים לה לוקה, כלבת רועה גרמני בת 10 חודשים, יפה, בעלת עיניים מדברות ובלתי מחונכת בעליל.

אחרי שבחרתי כלבה,ולא פחות חשוב מזה, קבלתי אישור מביתי עמוס ואלה ישבו, הקשיבו קשב רב לציפיותי ורצונותי, הסבירו את תהליך האילוף ומהותו בצורה ברורה, נעימה ומקצועית.

יש לציין שבמשך כל התהליך תחושותי העיקרית היתה שיש מי שמקשיב ורוצה בטובתי, תמיד חשתי בנוח, שמשקיעים בנו תשומת לב מקצועית, ההבנה והחום האנושי באו בטבעיות.

במהלך תקופת ההכשרה של לוקה הגעתי למספר לא מבוטל של שעורים במהלכם למדתי הרבה על כלבים, על לוקה ועל עצמי ועבדנו על ההתאמת הכלבה לחיי. יומיים אחרי שלוקה הגיע לביתנו הרגשתי לא בטוח להסתובב איתה בחוץ, חששתי לאבד שליטה. התקשרתי לעמוס ומיד הוזמנתי להגיע עוד באותו היום. יצאנושני רכבים, ארבעה אנשים ושלושה כלבים לעיר הקרובה בכדי לטפל בבעיה שתארתי. עמוס ואלה הסבירו לי שעיקר הבעיה היא שלי ולא של לוקה ועלי לאפשר לה יותר חופש ולסמוך על הדברים שלמדנו ותרגלנו במהלך ההכשרה כדי להגיע לשליטה. זה עבד כמו קסם! חזרתי הביתה ושלוש וחצי שעות אחרי שהתקשרתי להביע את חששותי כבר הסתובבתי עם לוקה לבד ברחובות העיר, בין אנשים, כלבים וכלי רכב.

היום הכלבה חיה בביתנו ומוסיפה לי ולשאר בני הבית הרבה שמחה ואהבה. היא תמיד מקבלת את פני בשמחה גדולה בבוקר, הולכת אחרי לכל מקום ומסתכלת בי במבט מעריץ עם אותן עיניים טובות וחומות. בכיף גדול אני יוצא איתה לטיולים ולבתי קפה (גם במזג אוויר קשה). אם תשאלו את אישתי איפה אורי היא עונה: ” יש לו מאהבת חדשה”. מומלץ לכולם ותודה לעמוס ואלה.

בחזרה לעמוד המאמרים>>